Kaip atsikratyti baimės kalbėti angliškai?

Kaip atsikratyti baimės kalbėti angliškai?

height-1256608_960_720Su kalbėjimo baime susiduria tiek plepiai, tiek tyleniai. Tiesą sakant ilgai galvojau kitaip, nes susidurdavau su tyleniais, kurie kalbėdavo mažai, tačiau dažnai apgalvodami kiekvieną sakinį, arba plepiais, kurie kalbėdavo daug, dažnai bet kaip, bet kalbėti nebijodavo.

Žinoma, buvo ir mokinių, kurie kalbėti bijodavo, bijodavo neteisingai ištarti, bijodavo nepataikyti, bijodavo pasakyti neteisingą žodį arba tiesiog nusišnekėti. Tačiau viskas kur kas rimčiau, nei tiesiog vidiniai kompleksai. Baimė kalbėti užsienio kalba vadinasi ksenoglosifobija ir tai gana didelė problema, panašiai kaip ir baimė kalbėti viešai, ji gali žmogui sukelti tokią būseną, kad nebežinome kur dingti, kojos dreba, gerklė džiūva, norisi prasmegti skradžiai žemę. Vienokia situacija, kai esate tiesiog turistas ir galite tiesiog nueiti šalin nuo suvenyrų pardavėjo, arba užsispyrusiai kalbėti savo kalba, o jau padavėjai patys tegu aiškinasi ko jūs iš jų norite, tačiau pasitaiko situacijų, kai nėra kur dingti, ir kalbėti REIKIA.

O ko bijote jūs? Pasidalinkite savo mintimis komentaruose. Dažniausiai baimė atsiranda dėl to, jog bijome, kad mus neigiamai įvertins tie žmonės, su kuriais bendraujame, nesvarbu ar tai mokytojas, ar kolega, ar tiesiog pašnekovas gatvėje. Bijome būti nesuprasti, bijome nesuprasti patys.

Kaip įveikti kalbėjimo baimę?

  1. Pasiruoškite. Jei žinote, kad teks kalbėti, pasiruoškite, pagalvokite kokių frazių jums gali prireikti. Išmokite jas. Pagalvokite apie tam tikrus specifinius žodžius, kuriuos galėsite panaudoti. Nebijokite pasikalbėti su savimi, pažaiskite, pasikalbėkite su šeimos nariais, jei jie nepasiduoda – kalbėkitės su savimi.
  2. Nebijokite pripažinti, kad nesate tobula. Anglų kalba jums nėra gimtoji ir užsieniečiai tikrai supras jus, jei paprašysite, kad jie kalbėtų lėčiau, arba, kad pakartotų frazę dar kartą. Nė vienas nepradėjo kalbėti tobulai pirmą kartą pradėjęs kalbėti. Praktika reikalinga kiekvienam, o kaip jos gauti kitaip nei kalbant.
  3. office-272813_960_720Susikurkite ramią aplinką. Žinoma, kartais negalite koreguoti situacijos ir esate ten kur esate, tačiau jei jums reikia paskambinti ar kalbėti savo darbo vietoje, arba priimti svečius savo aplinkoje, paruoškite ją taip, kad jus nuteiktų raminančiai. Išjunkite radiją ar televizorių, uždarykite duris ar langą, susikaupkite ir nusiraminkite, kelis kartus giliau įkvėpkite. Jūs tikrai galite.
  4. Kalbėkite paprastai ir aiškiai. Jūs turite perduoti paprasčiausią reikalingą informaciją, jūs renkatės žodžius ir sakinius, kuriais norite kalbėti. Nesistenkite pasirodyti, naudokite paprastesnius žodžius ir trumpesnius sakinius.
  5. Klausykite. Mokytos žodžius ir sakinius, bei praktikuotis galima ir prieš veidrodį, ne mažiau svarbu praktikuotis klausyti. Labai nemažą baimės dalį sudaro ne baimė netaisyklingai kalbėti, o baimė nesuprasti kito žmogaus. Tarsi baisiausią košmarą įsivaizduojame tą minutę, kai užsienietis pravers burną ir kalbės taip greitai ir taip sudėtingai, kad NIEKO nesuprasime. Kas svarbiausia, VISI tie užsieniečiai kalba visai ne taip, kaip jūsų mokytoja ir ne taip, kaip klausymo failai jūsų kompiuteryje. Todėl reikia kuo daugiau praktikuotis, pradėkite nuo paprastų įrašų prie vadovėlių, o vėliau kuo daugiau filmų, žinių, televizijos ir t. t. Kuo daugiau tikros, neadaptuotos kalbos girdėsite, tuo lengviau suprasite ką jums sako. Mokytojo (audio įrašo) toks darbas, kad su jumis kalbėtų lėčiau ir suprantamai (gi jei nieko nesuprastumėte, tikriausiai ir nesimokytumėte pas tokį mokytoją).
  6. Prisiverskite. Nesvarbu, mokotės jau metus ar tik kelis mėnesius, prisiverskite, anksčiau ar vėliau kalbėti reikės, gi todėl ir mokotės, kad galėtumėte bendrauti užsienio kalba. Apie tai kur rasti užsieniečių, su kuriais galima pabendrauti šiek tiek užsiminiau ŠIAME straipsnyje. Pasitelkite fantaziją. Bendraukite.

O mano asmeninis patarimas visiems bijantiems kalbėti angliškai. Įsivaizduokite lietuviškai prabylantį užsienietį, kad ir nelabai taisyklingai, kad ir su klaidomis, bet mes gi džiaugtumėmės, nuoširdžiai džiaugtumėmės, kad kažkas mokosi kalbėti mūsų kalba. Kalbant užsienio kalba parodome pagarbą ja kalbantiems žmonėms.

Nelsonas Mandela pasakė: „If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his language, that goes to his heart.” (Jei kalbate su žmogumi jam suprantama kalba, jūsų žodžiai pasiekia jo mintis. Jei kalbate su juo jo paties kalba, jūsų žodžiai pasiekia širdį).


Kviečiu prisijungti!