1 žodis – 100 reikšmių

1 žodis – 100 reikšmių

wordsGal pagalvojote, kad sakydama, jog vienas žodis turi 100 reikšmių šiek tiek ir persistengiu, tačiau pavarčius žodyną galiu pasakyti, kad tikrai ne. Štai keletas žodžių anglų kalboje turinčių daugiausia reikšmių: – http://reallifeglobal.com/top-10-english-verbs-with-the-most-meanings/

Run – 179 reikšmės

Take – 127 reikšmės

Set – 123 reikšmės

Šiandien noriu pakalbėti apie tai, kaip gi iš tiesų žinoti kokią reikšmė naudoti ir kurią rinktis kalbant? Kaip žinoti ką žmogus nori pasakyti? Atsakymas ko gero net paprastesnis nei jūs galvojate – paslaptis slypi žodyne, o tiksliau anglų-anglų žodyne. Tai žodynai, kuriuose pateikiamas ne vertimas, o žodžio paaiškinimas, dar vadinamas definicija.

Kodėl svarbu žinoti tikrą reikšmę? 

Ne vien daug reikšmių tampa problema. Kitas aspektas į kurį reikia atkreipti dėmesį, tai sinonimai arba panašūs žodžiai, kurių reikšmė labai panaši arba net vienoda, tačiau kiekvienas jų turi tam tikrą skirtingą kultūrinį arba kalbinį atspalvį, todėl vienas labiau vartotinas vienoje aplinkoje, o kitas kitoje, arba tarkim vieni yra labiau įžeidžiantys, o kiti labiau pagiriantys, arba vieni dažniau naudojami kalbant apie vyrus, kiti apie moteris. Tarkim angliški žodžiai – slim, skinny, thin – visi turi šiek tiek kitokį atspalvį arba žodžiai – beautiful ir handsome.

Ką daryti?

Mokytis kartu su pavyzdžiais. VISUOSE žodynuose, nesvarbu popieriniuose ar internetiniuose prie visų žodžių ir visų reikšmių yra pateikiami frazių arba sakinių pavyzdžiai. Kodėl šiuo atveju yra pranašesni vienakalbiai žodynai? Nes jie ne duoda vertimą, bet apibūdina, kada šis žodis vartojamas ir pateikia pavyzdžių. Paimkime žodžius beautiful ir handsome.

screenshot.186screenshot.187Matome, kad beautiful ir handsome abu turi panašias reikšmes. Tačiau lietuviški žodynai retai pateikia pavyzdžių ir rodos abu šiuos žodžius galėtume naudoti panašiuose sakiniuose. Bet tai nėra visiška tiesa, paieškokime reikšmių žodyne, kuriame pateikiami žodžių apibūdinimai kartu su pavyzdžiais.

screenshot.164

screenshot.163Žodžio beautiful apibūdinimas gal ir nelabai pakito – labai patrauklus, tačiau iš pavyzdžių matome, kad šiuo žodžiu apibūdinama moteris, kraštovaizdis ir suknelė. O pasižiūrėkime į žodį handsome, čia paaiškinama kiek smulkiau, kad handsome, tai fiziškai patrauklus vyras, vyriškai patrauklus, o jei kalbama apie moterį, norima pasakyti, kad jos grožis vyriškas. Taigi, rodos panašūs žodžiai, lietuviškai tiek vienas, tiek kitas apibūdinamas kaip gražus, tačiau nedaug moterų, kurios norėtų būti pavadintos handsome. Taigi, svarbu žinoti tikrą žodžio reikšmę jei norite naudoti juos tinkamai.

Ar aš pati naudoju angliškus-lietuviškus žodynus? Naudoju, ypač tada kai reikia pažiūrėti kažką greitai arba pasitikslinti rašybą, arba užkrenta koks žodis, ir norisi, kad pasiūlytų keletą pasirinkimo variantų, bet tuo atveju aš jau žinau kokio žodžio aš ieškau ir kokį tikiuosi surasti. Tačiau jei mokausi pati, ieškau naujų žodžių, kuriuos sutinku skaitydama ar žiūrėdama filmus, analizuodama naują mokomąją medžiagą, dažniausiai keliauju į internetinį puslapį http://dictionary.cambridge.org/ , nesakau, kad jis geriausias, tiesiog aš prie jo labiausiai pripratusi. O tiems, kas nesate susidūrę su internetiniais žodynais ir jų galimybėmis, siūlau pažiūrėti šį video.


Kviečiu prisijungti!