Kur gauti knygų ir ką su jomis daryti?

Kur gauti knygų ir ką su jomis daryti?

KnygosKinai sako: „Knyga yra tarsi sodas, kurį nešiojamės savo kišenėje”.

Lomb Kata, vengrų poliglotė ir vertėja savo knygoje „Kaip aš mokausi kalbų” pasakojo, kad mokosi kalbų skaitydama knygas. Ji imdavo knygą „Trys muškietininkai” visiškai nežinoma kalba ir skaitydavo. Pirmą kartą suprasdavo tik kelis atskirus žodžius, kurie būdavo panašūs į kitų kalbų žodžius. Bet kadangi gerai žinojo knygos istoriją ir kai kuriuos dialogus, suprasdavo kiek daugiau ir t.t. Ji teigė, kad knygą jai reikia perskaityti tris kartus. Pirmą kartą aiškindavosi kaip sudaromi paprasčiausi sakiniai, mokydavosi paprastesnius žodžius. Antrą kartą suprasdavo jau didžiąją dalį teksto, o trečią kartą skaitant suprasdavo viską. Taigi toks buvo jos mokymosi metodas. Žinoma, šiandien turime galybę kitokios medžiagos ir priemonių kalbos mokymuisi ir tris kartus skaityti tą pačią knygą šiandiena atrodo nuobodu, tačiau tiems, kas mėgsta skaityti, skaitymas iki šiol išlieka vienas iš smagiausių ir efektyvių mokymosi būdų.

Taigi pakalbėkime, kaip išsirinkti knygą, kur jų gauti ir kaip skaityti.

Kokio sudėtingumo knygas ar tekstus skaityti?

Rinkitės tą ką mėgstate. Neverta griebti Šekspyro jei dievinate mokslinę fantastiką. Rinkitės tai, ką skaityti jums būtų smagu ir įdomu. Nebijokite paimti jau skaitytų, bet labai patikusių knygų. Siužeto žinomumas šiuo atveju bus tik pliusas. Nors reikia pasakyti, kad paprastesnė kalba dažniau pasitaiko meilės romanuose arba knygose skirtose „young adults” kategorijos skaitytojams.

Kad ir kaip norėtumėte intensyviai mokytis, nesirinkite per sudėtingos knygos. Idealu, jei puslapyje bus tik 5-10 naujų žodžių ir jie praktiškai nesutrukdys jums suprasti knygos esmės. Visų pirma, knyga skaitoma dėl malonumo ir taisyklingos kalbos užprogramavimo jūsų smegenyse, o ne tam, kad prisirankioti naujų žodžių. Patikėkite, jei kas antras ar kas trečias žodis nežinomas, o jūs pusę valandos vargstate su žodynu, kol perskaitote vieną puslapį – knyga jums PER SUNKI. Mėgaukitės skaitymu.

skaitymo lygiaiKnygų lygiai

Knygynuose, kuriuose galima įsigyti mokomosios literatūros, taip pat galima įsigyti ir specialiai adaptuotos literatūros skaitiniams. Tokios knygos būna suskirstytos į lygius pagal sudėtingumą. Paveikslėlyje matote kaip dažniausiai knygos skirstomos. Ženklinimą galite rasti ant knygų nugarėlių. Taip pat ten nurodoma britų ar amerikiečių anglų kalba naudojama knygoje.

Kur įsigyti knygų?

Kalbant apie knygų įsigijimą reikėtų atskirai kalbėti apie įprastas knygas ir elektronines knygas.

Šiuo metu Lietuvoje praktiškai visuose didžiuosiuose knygynuose galima rasti knygų anglų kalba. Tačiau taip pat veikia ir specializuoti knygynai, kurie jau daug metų prekiauja specializuota literatūra kalbų mokymuisi. Ten galite įsigyti ne tik grožinės, adaptuotos literatūros, bet ir vadovėlių, žodynų, gramatikų. Pavyzdžiui knygynas http://humanitas.lt arba http://www.rotas.lt/e-knygynas/ . EBookrealŠie knygynai turi ir elektronines parduotuves, todėl tikrai rasite jums reikalingas knygas.

Kitas, ne toks tradicinis būdas – paieškoti jau skaitytų angliškų knygų. Labai nemažai jų galima rasti dėvėtų rūbų ir naudotų baldų parduotuvėse arba internetiniuose puslapiuose, kur žmonės pardavinėja savo jau perskaitytas knygas, pavyzdžiui http://sena.lt. Pliusas – jos daug pigesnės, nei naujos. Minusas – jos nėra adaptuotos, todėl pradedantiesiems lygiams netinka.

Turėdami telefonus, planšetes ir kompiuterius vis dažniau renkamės elektronines knygas. Jas taip pat galima pirkti arba įsigyti nemokamai. Angliškų knygų parsisiuntimui galite parsisiųsti iš http://www.amazon.com arba http://www.freebooksy.com.

Audio ir skaitymas

Dažnai knygos skirtos mokymuisi leidžiamos kartu su knygos audio variantu. O šiais laikais rasti knygą, bei tos pačios knygos audio variantą taip pat nesunku. Ar verta skaityti ir klausytis knygos? Tikrai taip. Klausytis skaitant arba perskaityti, o po to pasiklausyti, eiliškumas nėra svarbu. Čia svarbiau patogumas ir jūsų galimybės. Jei turite kaip skaityti ir klausyti tuo pačiu, tai idealus variantas, tačiau tikėtina, kad skaitote lėčiau nei diktorius, todėl galite klausyti po perskaitymo arba prieš.

Youtube taip pat galima rasti nemažai skaitinių, kur įgarsinto kūrinio tekstas rodomas ekrane, tai taip pat geras variantas, jei jaučiatės patogiai skaitydami iš kompiuterio ekrano. Pavyzdžiui – https://www.youtube.com/watch?v=xMzBETLocSAhttps://www.youtube.com/watch?v=cnnTDJAjVhc arba https://www.youtube.com/watch?v=CSOLWtNOv0o, jei norite paieškoti patys – Youtube paieškos laukelyje ieškokite „audiobook with text”.

Kokia veikla užsiimti?

Jei įsigijote knygą iš knygyno, kuri specialiai pritaikyta kalbos mokymuisi, dažnai kiekvieno skyriaus arba visos knygos gale jūs rasite klausimus ar užduotis susijusias su skaitomu tekstu, taip lengviau įsigilinsite į istoriją, pasitikrinsite ar viską supratote, pasikartosite reikalingiausius žodžius ar frazes.

Prieš skaitant:

Paskaitykite Wikipedia.com apie rašytoją ar knygą. Pasidomėkite apie ką knyga. Numanant apie ką knyga, bus lengviau suprasti kas vyksta. Aš tiesą sakant taip darau prieš skaitant kiekvieną knygą, tai padeda man apsispręsti ar iš viso noriu ją skaityti, niekad negalima spręsti apie knygą iš viršelio, o išbandyti visas, paprasčiausiai nėra laiko.

reading-925589_960_720Skaitant:

Pasibraukite arba išsirašykite naujus žodžius, frazes arba jums patikusius sakinius. Nereikia pulti iš karto verstis naujų žodžių, jei tai netrukdo suprasti kas vyksta knygoje. Užsirašykite juos, o išsiversite vėliau. Jei žodis nėra esminis, nesitrukdykite, koks skirtumas ar herojus užsisakė desertui putėsių ar morengų, svarbu, kad buvo desertas. Užsisakę naujienlaiškį kartu gaus ir knygų skirtuką, kuris sumaketuotas taip, kad patogu butų žymėtis naujus žodžius ar frazes.

skirtukasTiek skaitant garsiai, tiek skaitant mintyse mūsų smegenys reaguoja, ir net tyliai mokosi tarti angliškus žodžius. Žinoma, jei yra galimybė skaityti garsiai, tai labai pagelbės jūsų tarimui.

Būkite kūrybingi, jei knygą pasiėmėte tam, kad mokytis, taip ir darykite. Neapsiribokite tik naujais žodžiais. Žodžiu ar raštu pabandykite apibūdinti knygos herojus. Pabandykite patys sau papasakoti ką perskaitėte, užrašykite įvykių seką. Knyga skirta ne tik mokytis žodžius, lygiai taip pat ji gali būti naudojama mokantis gramatikos. Pažiūrėkite į knygos tekstą gramatiškai, pasiaiškinkite koks sakiniuose laikas, pažiūrėkite kodėl prieš žodį vienoks ar kitoks artikelis.

Perskaičius:

Nueikite į Goodreads puslapį, pasidalinkite savo pastebėjimais, perskaitykite kitų skaitytojų atsiliepimus. Ar jiems knyga patiko/nepatiko kaip ir jums?

Jei knyga pasirodė sudėtinga, bet jums ji patiko, grįžkite prie jos po metų, taip suprasite kiek pažengė į priekį jūsų anglų kalba.

Pasidalinkite čia komentaruose kokią knygą skaitote. Galite tai daryti tiek angliškai, tiek lietuviškai.

Pavyzdys

knygos pavyzdysČia paveikslėlyje matote ištrauką iš L. H. Anderson knygos „Wintergirls”. Autorė rašo paaugliams apie jų problemas, todėl kalba gana kasdieniška ir paprasta, bet neadaptuota. Žinoma, priklauso nuo jūsų kiekvieno gebėjimo, bet pabraukiau žodžius, kurie turėtų būti nežinomi. Tačiau tarkim žodis „decorated” panašus savo prasme į lietuvišką, todėl prie jo nereikėtų sustoti. Ką galima daryti su sofa „fold up” taip pat nesudėtinga suprasti. „Pile” taip pat visiškai nebūtinas – nes pakanka suprasti „dirty clothes”. Noriu jums parodyti, kad nereikia kankintis dėl kiekvieno žodžio, galite juos nuspėti iš konteksto, galite sugretinti su tarptautiniais žodžiais, galite surasti panašius ar giminiškus žodžius, kuriuos jau mokate. Pabraukiau kelis sakinius, į kurių gramatiką reikėtų atkreipti dėmesį. Kaip sudaromas ir naudojamas Continuous laikas – „is waiting” ir „was making”, kaip naudojamas Present Perfect laikas – „I haven’t figured out” ir galiausiai neveikiamosios rūšies pavyzdys „is never folded up”. Išnaudokite knygas visapusiškai.

english-garden-246880_960_720Skaitykite ne vien knygas

Skaitykite žurnalus, laikraščius, lankstinukus, informaciją internete. Skaitykite viską prie ko galite prieiti. Gana skaityti lietuvišką wikipediją, pats laikas pradėti skaityti anglišką, gana ieškoti lietuviškų receptų, įsisukite į angliškus, ieškokite kosmetikos atsiliepimų, kompiuterinių programų demonstracijų, pakeiskite savo įpročius. Tobulėjame tik įveikdami iššūkius.

O prisimenant kinų patarlę straipsnio viršuje, kviečiu jus dažniau užsukti į anglišką sodą savo kišenėje.


Kviečiu prisijungti!