Apie korepetitorių išlaidas atvirai

by Rolanda

money

* Šį straipsnį jau buvau rašiusi savo Facebook puslapyje.

Čia rašau bendrai apie privačiai mokinius mokančius mokytojus. Šiandien džiaugiuosi tuo, ką darau ir šiuo metu tokios darbo formos nekeisčiau į nieką, bet noriu jums šį tą papasakoti apie savo darbą.

Ar žinios turi savikainą? Ar savikainą turi laikas? Kaip jį įkainoti ir kaip nustatyti kainą valandai, kurios metu perduodi savo sukauptas žinias? Šie keli klausimai įsilindo man į galvą po to, kai viena mokytojos ieškanti mama pakomentavo, kad anglų kalbos mokytojų kainos šiais metais ypač didelės. Iš tiesų tai ne didesnės nei visada. Kas ieško ras ir už 6€, kam norisi mokės ir po 20€, visada priklauso nuo to, kas, kaip ir ko mokys.

Bet aš ne apie kainas ir ne apie tai, kaip korepetitoriai tas kainas susigalvoja, aš apie tai, kas įeiną į kainą. Iš tiesų, negi sunku vaiką pamokyt pigiau, gi žinios esančios galvoje nieko nekainuoja.

Mano močiutė sakydavo, kad korepetitorius gali ir ant kelmelio sėdėdamas pinigus uždirbti. Bet ji taip sakydavo prieš 20 metų. Dabar nė vienas iš jūsų nenorėtumėte, kad jūsų vaikas būtų mokomas „ant kelmelio“, t. y. be vadovėlių, papildomų priemonių, interaktyvių programėlių ir žaisliukų.
Pavyzdys, knyga iš kurios šiuo metu mokau kai kuriuos savo mokinius:
Vadovėlis „Language Leader“ – 39.00€
Pratybos – 25.50 €
Mokytojo knyga – 24.95€
CD rinkinys – 22.50€
DVD rinkinys – 40.50€
Kainos iš „Humanitas“. Žinoma, galima pirkti pigesnes knygas, žinoma, galima iš to paties rinkinio dirbti ir su keliais mokiniais, tačiau tai nekeičia fakto, kad knygos yra brangios ir jos sudaro dalį mokytojo išlaidų. Be to, papildomai reikia nusipirkti ir gramatikos pratimų rinkinių, žodynų, skaitinių. Jie naudojami su įvairiais mokiniais, bet jų kaina taip pat sudaro pamokos kainą.

pensNepamirškime kanceliarinių išlaidų. Dažniausiai tai spausdinimo ir kopijavimo išlaidos. Kiekvienam norisi rašyti ant savo lapo, savo ranka ir jį parsinešti namo, dar peržiūrėti, pasikartoti ar tiesiog turėti. Naudojami spausdintuvai, kompiuteriai, projektoriai, planšetės ar vaizdo grotuvai, kolonėlės, magnetinė lenta ir jos priedai, jei moko internetu tai dar ausinės, mikrofonas ir interneto išlaidos. Žinoma, labai tikėtina, kad ir be privataus mokymo mokytojas tuos daiktus turės, tačiau, jei man pasibaigia spausdintuvo dažai, aš juos pildau ne todėl, kad noriu atsispausdinti mezgimo raštą kojinei, o todėl, kad po pietų ateis mokinys ir jam reikia atspausdinti veiksmažodžių laikų lentelę.

Jei mokytojas dirba namie, papildomų išlaidų patalpoms gal ir nėra, bet yra korepetitorių, kurie dirba kitose patalpose, taigi nepamirškime nuomos išlaidų arba kelionės išlaidų, kuomet mokytojas vyksta pas mokinį į namus.
Jei mokytojas po pamokų padeda užlopyti spragas pažystamų dukrai ar sūnui yra viena. Tačiau mokant privačiai pilnu tempu (t.y. kai tai yra mokytojo pagrindinis darbas), jis taip pat privalo mokėti mokesčius. Dažniausiai korepetitoriai dirba pagal Individualios veiklos pažymą (IVP). Tada nuo pajamų jie moka 15 proc. pajamų mokestį, moka Sodrai ir ligonių kasoms (PSD). Mokesčiai taip pat nemaža dalis įkainio.

calcKiekvienas mokytojas, nesvarbu ar jis dirbtų mokykloje ar privačiai, ruošiasi savo pamokoms, nesvarbu ar jis dirba antrus metus ar dvidešimt antrus. Kiekviena pamoka negali būti vienoda, net turint vadovėlį ar mokomąją medžiagą, ji turi būti peržiūrėta ir pritaikyta mokiniui. Negalima paimti informacijos, kuriai 10 metų ir manyti, kad ji tebėra aktuali ir įdomi mokiniui. Vadovėliai, kuriuose puikuojasi Julia Roberts, Robert de Niro ar Princesė Diana, nebėra įdomūs. Todėl prie valandos su mokiniu pridėkite dar apie valandą pamokos pasiruošimui.

Jei mokytojas dirba ir mokykloje, seminarus ir mokymus jis lanko kaip mokyklos atstovas ir mokykla sumoka už jo kvalifikacijos kėlimą. Mokytojas, kuris dirba sau, pats moka ir už kvalifikacijos kėlimą. Pripažinkite, labai svarbu, kad mokytojas nuolatos atnaujintų savo žinias, dalyvautų mokymuose, seminaruose, konferencijose. Kiek tai kainuoja? Priklauso nuo renginio, bet pavyzdžiui dalyvavimas spalio mėnesį vykusioje 2 dienų konferencijoje Vilniuje ne LAKMA nariams kainuoja 40€ (nepamirškime pridėti kelionės išlaidų ir nakvynės). Tai tik vienas iš pavyzdžių, tokių renginių kaina įvairuoja nuo 10 iki 50 Eurų.

Žinoma, yra nemažai ir nemokamų renginių, kursų ir seminarų.
Kalbant apie seminarus, reikėtų priskaičiuoti ir tos dienos atšauktų mokinių išlaidas, t.y. negautas pajamas. Jei jūs vykstate į seminarą antradienį, tai nevesite pamokų 4 mokiniams, jūs tikriausiai negalėsite jų visų perkelti į kitą dieną, nes arba jie ne visada gali, arba jūs pats tą dieną turite kitus mokinius. Negausite pajamų ir kai sirgsite, kai susirgs mokiniai, kai mokinys pamirš ateiti, kai bus atostogos, mokyklos renginys ar panašūs dalykai. Iš mano patirties, kiekvieną mėnesį kažkur „nuplaukia“ apie 30% pamokų (tiek dėl mano, tiek dėl mokinių kaltės). Visa tai normalu, niekada negali suplanuoti ir užgarantuoti 100 %. Skirtingi mokytojai imasi skirtingų priemonių, vieni pasiima daugiau mokinių, kiti prašo, kad mokama būtų ne už kiekvieną pamoką, o už mėnesį, dar kiti ima pusę valandos įkainio ir mokiniui neatėjus.

Kiekvieno privataus mokytojo stilius kitoks, vieni apsiriboja tik pamoka, kiti buria savo mokinius į klubus, kuriuose leidžia laiką laisvalaikiu, organizuoja šventes ir stengiasi sudaryti kalbinę aplinką, kiti be tos pamokos rašo blogus, puslapius, renka medžiagą ir ja dalinasi tiek su savo kolegomis, tiek su mokiniais, organizuoja filmų užsienio kalba peržiūras savo namuose. Taip, visa tai mokytojas daro savarankiškai, bet ne tik sau, tai daro dėl savo mokinių.
Tai mažas plyšelis, kas slepiasi už tos kainos, kurią jus mokate už valandą žinių perdavimo, kuri tarsi matoma ledkalnio viršūnė. Šiandien „mokymas ant kelmelio“ nebepraeitų.